Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przylesie” w Lesznie przypomina i apeluje:
❗❗❗ Właścicielu! Posprzątaj po swoim czworonogu! ❗❗❗
Sprzątanie odchodów po psach jest niezwykle ważne z kilku powodów:
HIGIENA PUBLICZNA I OCHRONA ŚRODOWISKA
Odchody zawierają wiele niebezpiecznych bakterii i toksyn. Stanowią potencjalne źródło zanieczyszczenia środowiska i chorób zakaźnych, zarówno dla ludzi jak i innych zwierząt. Regularne sprzątanie minimalizuje ryzyko zakażeń.
ZACHOWANIE ESTETYKI
Wiele osób ceni czystość i porządek w swoim otoczeniu. Pozostawione odpady są nieprzyjemne wizualnie i mogą powodować niezadowolenie innych mieszkańców. Sprzątanie po swoim psie to wyraz szacunku dla innych.
BEZPIECZEŃSTWO
Niedbałe pozostawianie odchodów po psach na chodnikach lub w parkach może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Można przypadkowo w nie wejść i poślizgnąć się, co może prowadzić do kontuzji.
KARY
Pamiętaj, że sprzątanie po psie to obowiązek każdego właściciela i jest regulowany przez przepisy. Zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel psa zobowiązany jest do sprzątania pozostawionych przez niego nieczystości. Niestosowanie się do tego przepisu traktowane jest jako wykroczenie, za które grozić może 500 zł mandatu.
Dbając o czystość i higienę przyczyniasz się do bardziej przyjaznego i bezpiecznego otoczenia dla wszystkich.