Rozpoczynając sezon grzewczy, przypominamy podstawowe zasady efektywnego korzystania z ogrzewania.

Wietrz prawidłowo mieszkanie w sezonie grzewczym

Regularne wietrzenie ułatwia utrzymanie właściwej wilgotności powietrza oraz zapobiega rozwojowi chorobotwórczych patogenów. Jednak na 10 minut przed wietrzeniem przykręćmy kaloryfer aby nie marnować ciepła. Następnie wietrzmy pomieszczenie krótko, lecz intensywnie, przez kilkanaście minut. Po zamknięciu okien odkręćmy kaloryfer ponownie.

Nie zasłaniaj kaloryfera

Dla niższych rachunków, zadbajmy o prawidłowy przepływ ciepła w mieszkaniu. Każdy mebel lub osłona utrudnia rozchodzenie się powietrza ogrzanego przez kaloryfer. Ciepło zostaje wówczas „uwięzione”, co skutkuje podniesieniem temperatury na termostacie, a tym samym zwiększeniem wydatków na ogrzewanie. Dlatego chcąc zachować efektywność grzania, a tym samym zmniejszyć rachunki za ciepło, nie zakrywajmy grzejników. Kanapa oraz inne elementy wyposażenia wnętrz powinny stać w odległości co najmniej 10 centymetrów od kaloryfera. Jeśli grzejnik znajduje się pod oknem, zrezygnujmy również z sięgających do ziemi zasłon i firan.

Unikaj suszenia ubrań na kaloryferach

Suszenie ubrań na kaloryferze także prowadzi do marnowania ciepła. Postępując w ten sposób, zasłaniamy część grzejnika i tym samym odbieramy mu powierzchnię grzewczą, zakłócając obieg ciepła w pomieszczeniu. Finalnie zwiększamy wskazania podzielnika nawet o 10%.

Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych

Wspólne nie znaczy niczyje. Zwracajmy uwagę, czy w częściach wspólnych budynku drzwi i okna są dobrze zamknięte. Przez nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach, ucieka ciepło. W ten sposób tracimy dodatkową energię potrzebną na ich ogrzanie. Za taką nieostrożność płacą wszyscy lokatorzy budynku. Dbajmy o zamykanie drzwi i okien w pomieszczeniach wspólnych. Nie marnujmy ciepła.

Zamontuj ekrany zagrzejnikowe

Ekran zagrzejnikowy to niedrogi sposób na wydajne ograniczanie strat cieplnych w domach i mieszkaniach. Występuje on w postaci maty, którą przytwierdza się bezpośrednio za grzejnikiem. Dzięki temu, ciepło dotychczas pochłaniane przez chłodniejszą powierzchnię, odbija się i wraca do wnętrza pomieszczenia. W ten sposób możemy zaoszczędzić do 5 proc. ciepła!

Zadbaj o szczelne okna

Nawet najbardziej ekologiczne i nowoczesne technologie grzewcze mogą okazać się niedostatecznie efektywne, jeżeli ciepło będzie nam notorycznie uciekać z mieszkania lub domu. Sprawdźmy stan uszczelek w oknach i drzwiach.

Pamiętaj o odpowietrzeniu kaloryferów

Gdy kaloryfer nie grzeje w ogóle lub tylko częściowo, słychać w nim bulgotanie i gwizdy, to znak, że trzeba go odpowietrzyć.

Nie przegrzewaj, wystarczy 20 stopni

Zdaniem lekarzy 20°C to optymalna temperatura pomieszczeń na co dzień. To właśnie w tej temperaturze z reguły czujemy się najlepiej, jesteśmy najbardziej skupieni, pełni wigoru.

Obniżenie temperatury o 1 stopień

Czy wiecie, że zmniejszenie temperatury o jeden stopień może przełożyć się nawet na 5-8% mniejsze zużycie ciepła i oszczędności na rachunkach za ogrzewanie?

Wpuszczaj naturalne ciepło do mieszkania

W słoneczne dni wpuszczajmy naturalne ciepło do mieszkania odsłaniając całkowicie okna. Naturalne światło pozytywnie wpłynie na nasz nastrój, a przy okazji ogrzeje pomieszczenie.

Zadbaj o właściwą temperaturę w łazience

W zależności od pomieszczenia, w którym przebywamy, temperatura do naszego komfortowego funkcjonowania może się nieco różnić. Najcieplej powinno być w łazience (22-24 stopnie), aby nie gromadziła się w niej wilgoć. Nie chcemy też marznąć pod prysznicem lub w wannie. Zatem temperaturę w tym pomieszczeniu najlepiej podwyższyć na godzinę lub dwie przed kąpielą. Przez pozostałą część dnia może być niższa.

Zamykaj drzwi, by szybciej nagrzać pomieszczenie

Pokój w którym przebywasz szybciej nagrzeje się, jeśli zamkniesz drzwi. Wówczas temperatura w pokoju podniesie się szybciej osiągając komfortową temperaturę, a kaloryfer będzie pracować efektywniej, szybciej ogrzewając pomieszczenie.

Zasłoń wieczorem okna, by ciepło nie uciekało

Żaluzje lub rolety zimą pomogą utrzymać wyższą temperaturę w pomieszczeniu, natomiast latem zapobiegną przedostawaniu się ciepła do środka. Pamiętajmy, by zasłaniać okna na wieczór.

Wychodzisz z domu, zmniejsz temperaturę

Jednym z najprostszych sposobów na oszczędzanie ciepła jest skręcenie temperatury do 17-18°C, gdy wychodzimy do pracy czy szkoły. Pamiętajmy jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie. Nagrzanie wychłodzonego mieszkania pochłonie dużo więcej energii niż utrzymanie niższej temperatury. Ponadto zbyt niskie temperatury utrzymywane przez zbyt długi czas doprowadzają do powstawania grzybów i pleśni.

Zmniejsz temperaturę przed snem

Spokojny sen jest podstawą dobrego samopoczucia, zdrowia i wydajności. Ważna jest nie tylko długość snu, ale również warunki, w jakich śpimy. Idealna temperatura do regeneracji mieści się w zakresie 17-18 stopni Celsjusza. Należy dodać, że wraz z wiekiem nasze wymagania cieplne mogą ulec zmianie. W sypialni seniora najlepiej utrzymywać temperaturę do 20 stopni Celsjusza. Warto również zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w sypialni. Najlepiej śpi się, gdy wilgotność względna powietrza wynosi 40-60%.

Skręć ogrzewanie w kuchni

Temperatura w kuchni powinna być niższa niż w pozostałych częściach mieszkania. Wystarczy 18–20℃. W kuchni zwykle jest dość ciepło i bez ogrzewania. Dlaczego? Urządzenia takie jak piekarnik czy kuchenka, wydzielają własne ciepło, a to z kolei zwiększa temperaturę całego pomieszczenia.

Wyjeżdżasz na kilka dni, skręć grzejniki

Kiedy wyjeżdżamy na urlop w okresie grzewczym, warto ustawić w domu odpowiednią temperaturę. Podczas dłuższej nieobecności średnia temperatura w domu powinna oscylować w granicach 16 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że nadmierne wychłodzenie sprawi, że po powrocie trudno będzie nam z powrotem dogrzać mieszkanie. Przesadne obniżanie temperatury może również skutkować zawilgoceniem i zagrzybieniem ścian.

 

Źródło: https://20stopni.pl/